Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

František Nerad napsal

Rozpočty 2010 – a další

O veřejných rozpočtech (státním, krajských i obecních) trochu jinak - nejenom obecné bědování!

     Pokusím se podívat na rozpočet nejen naší obce poněkud jiným pohledem, než se na něj každý dosud dívá. Noviny, rozhlas a televize jsou stále plné pojmů – státní dluh, krize, rozpočtové provizorium, zvýšení dluhu, nesplatitelnost dluhu. Obyčejný člověk je logicky vystrašený z toho co se děje. Jedna politická strana říká, že dluh nezvyšuje když se přidá všem důchodcům jednorázově 2 000,- Kč jako 13.-tý důchod, druhá politická strana tomu odporuje a mluví o nezměrných potížích, které to přinese. Jedna strana říká, že nějaký výdaj rozpočtu zvyšuje dluh a druhá strana říká, že to není pravda a čert aby se v tom vyznal. Co s tím?
     Mám sice 20 let staré, nicméně přece jen nějaké zkušenosti z tvorby státního rozpočtu. Jako zásadní vidím to, že před dvaceti léty jsme sice demontovali starý socialistický politický systém, ale systém tvorby státního rozpočtu na to příliš nereagoval. Takže například když máte rozdělanou nějakou investiční akci, jejíž dokončení plánujete za dva roky a chcete ji financovat z rozpočtu obce, dostanete se docela určitě do problémů, protože rozpočet máte schválený jen na jeden rok od 1.1. do 31.12. Když zastupitelé v dalším roce rozpočet neschválí, musíte stavbu zastavit a mohou z toho vzniknout nenahraditelné škody. Druhý příklad - obecní rozpočty navazují na schválení Státního rozpočtu a když se v Parlamentu poslanci pohádají a neschválí Státní rozpočet, nemůžete ho schválit ani v obci. Jsme sice samospráva, ale ne ve všem. V penězích rozhodně ne. Vloni, když se v létě zastavily příjmy obce ze státního rozpočtu ze sdílených daní, byl jsem se v Parlamentě zeptat, jak to je možné. Vždyť jsme přeci udělali rozpočet podle Zákona o státním rozpočtu a ten nikdo nezměnil. Vysvětlili mi, že nemusejí nic měnit, protože peníze do obcí se posílají z vybraných daní a nikoli z plánovaných příjmů daní v zákoně. Takže když se nevybere vůbec nic, nedostanou obce také vůbec nic! Šílená představa.
     Když začnete kdekoli mluvit o jiném systému výběru daní, o zavedení místních daní, o daňových asignacích, o zavedení lokálních speciálních odvodů pro obce (například z důvodů omezení rozvoje obce z vyššího zájmu, jako je tomu zde kolem vojenského újezdu, v poddolovaných územích, kolem jaderných elektráren, kolem vlakových a dálničních koridorů, letišť atd.) začnou se všichni ošívat a už někam musejí odejít.
     Jako největší problém vidím v tom, že velmi podstatná část státního rozpočtu souvisí s důchodovým systémem. To je také dědictví systému před dvaceti léty. V roce 1992 se podařilo od státního rozpočtu oddělit pouze zdravotní systém, ale už ne důchodový i když jsme se o to snažili. Dodnes to tedy dělá nezměrné problémy. Tyto výdaje tvoří téměř polovinu státního rozpočtu (jen tři kapitoly výdajů státního rozpočtu přesahují 100 miliard – školství 125, Všeobecná pokladní zpráva – 157 miliard, Sociální věci 476,5 miliard). Zde je tedy zakopán hlavní problém našeho zadlužení a vyřešit ho dnes je a v budoucnosti bude problém. Mělo se to řešit na začátku devadesátých let, stejně jako zdravotnictví. Ale mluvit o tom, co se mělo je asi zbytečné. Nyní je třeba se zaměřit na to, co bude.
     V naší obci budeme rozpočet na rok 2010 schvalovat na jednání Zastupitelstva obce dne 25.2.2010. Všichni vidí, že je ještě dost věcí, které chybí, které jsou rozpracované, nebo i na které jsme dosud nepřišli. Z výše popsaných důvodů není možné namastit do rozpočtu peníze na všechno, co bychom chtěli. Nejen my, ale i další občané, vlastně kdokoli. Vkládat peníze do rozpočtu, jako základního vodítka toho, co ve Strašicích bude a co se udělá je nutné obezřetně. Musíme velmi a velmi zvažovat aby to mělo co nejvyšší dopad pro všechny, včetně těch ekonomicky slabších. Je pravda, že priority existence jsou individuální a hledání shody je dřina.
     Samozřejmě že i ve Strašicích se musíme docela dost snažit, abychom vyšli s penězi na to, co je jednak nutné udělat a jednak co chceme udělat. Stav majetku obce je po dlouhé době vládnutí bez cíle poměrně špatný. Bez státních a dotačních peněz se prostě neobejdeme. Na státní a dotační peníze nemáme šanci dosáhnout, když nebudeme mít připravené podklady, projekty, záměry a nebudeme umět o dotace požádat. Proto jsme se zaměřili na co největší počet připravených projektů a peníze jsme více dávali do těchto věcí. Jsem si vědom toho, že mnoho lidí si myslí, že projekty jsou hloupost a vyhozené peníze. Ale jen jako příklad uvedu požadavek a stížnosti lidí například na to, že jsme sice opravili bytovky, ale nespravili jsme cesty kolem těch domů, takže kdokoli projede autem kolem nové bytovky a vjede do louže, zcela novou fasádu umaže. Je mi jasné, že to je problém, ale lze jej řešit. Jsou dvě možnosti řešení:
A) Zakázat tam vjezd
B) Odstranit ty louže
Ta možnost A) je zcela zdarma a bylo by možné to udělat, kdybychom měli náhradní řešení pro parkování v sídlišti. Nemáme ho ve skutečnosti, máme ho – zatím na papíře, tedy v projektu, abychom mohli postupovat podle toho B). Na základě tohoto projektu máme i stavební povolení, jen se nyní snažíme sehnat na to peníze. Podle tohoto projektu bude vyřešení parkování a oprava komunikací v tomto jednom sídlišti stát asi tak 10 milionů Kč. Byli jsme s tím projektem v prosinci 2009 na MMR ČR, kde lze získat dotaci na revitalizaci takovýchto sídlišť. Vzhledem k současné ekonomické krizi je maximální výše dotace na tyto věci 4 miliony Kč. Pokusíme se je tedy získat s tím, že budeme muset dát jakousi povinnou přílož obce k té dotační částce, pokud ji tedy získáme. Podíl bývá zpravidla 20 a více procent. To je tak na polovinu toho sídliště! Uvidíme. Na tomto příkladě lze docela dobře demonstrovat současný stav rozpočtování obcí a problémy rozpočtování vůbec. Dlouho neřešený stav majetku a zaostalost státu a obcí z minulosti působí poměrně dost zásadní problémy. Krize tyto problémy už jen zvětšuje, ale nezpůsobuje.

Takže jako další závažný problém vidím současný stav rozpočtového procesu, který už kdysi dávno velmi trefně zachytil můj kamarád Vladimír Líbal výše uvedeným vtipem. Je opravdu jedno, jestli jde o reformu zdravotnictví, důchodů, trestního systému, občanského práva nebo rozpočtování. Na špatné minulosti se nedá stavět nový systém. Je nutné hledat důvody toho, proč to dosud takhle vypadá. Většině lidí je jedno, jak které věci fungují, chtějí mít klid, většinou se chtějí mít lépe. To je ale základní věc – abychom se měli v budoucnosti lépe, musíme dnes pro to něco udělat. Pokud se bude tímto způsobem, jako dosud pokračovat, skončí to opravdu dost blbě. Řekl bych, že problémem nejsou ani tak ta čísla, ale způsob jakým jsme k nim došli a to je třeba v blízké budoucnosti vyřešit. Pokud to nebudeme chtít všichni, doplatíme na to. V tomto roce budou volby a jeden každý z nás by k těmto volbám měl jít s tím, že chce lepší budoucnost, než dnešek. Budoucnost bez zásadních reforem dobrá nebude a to je zásadní. Rozpočet je základem toho, jak bude naše budoucnost vypadat. Takže až budete číst volební hesla, hledejte na nich něco o rozpočtovém procesu. Nemá smysl demonstrovat proti výši ceny dálniční známky, výši daně z nemovitosti, výši položky resortu ministerstva školství nebo zemědělství.Má smysl demonstrovat za změnu systému, jakým se k těmto číslům dochází. Nejvíce je třeba demonstrovat za změnu důchodového systému.

Ing. František Nerad - místostarosta Strašic
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

| Autor: Ing. František Nerad | Vydáno dne 10. 01. 2010 | 4051 přečtení | Počet komentářů: 18 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!