Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Petr Hlávka napsal

Provokativní otázky k devadesátému výročí vzniku ČSR

Komentář týdne jako námět k diskuzi.
Vznik Československa 28.října 1918 byl pro nás významný - po třistaleté vládě Habsburků jsme se osamostatnili a mohli budovat „společný stát Čechů a Slováků“. Proč ne Němců, kteří tvořili třímilionovou menšinu, či dalších? Do jaké míry byla „první republika“, která skončila Mnichovským diktátem, společným státem pro všechny své občany? Využili jsme všech možnosti k tomu, aby se i jiné národnosti cítily být plnoprávné? Moderní sociologie dochází k závěru, že nikoliv.


Vezměme příklad českých Němců – toužili také po samostatnosti v provincii Deutsche Böhmen – tato snaha byla českým vojskem v zimě 1918 potlačena. V příštích dvaceti letech nemohli získat práci ve státních službách pokud neprokázali znalost češtiny, v soutěži o státní zakázky bývaly často upřednostňovány české firmy před německými firmami – to byl problém za krize kolem roku 1933, která dopadla zejména na pohraniční s jeho lehkým průmyslem. Není divu, že mnozí pokukovali po sousedním Německu, kde Hitler dal lidem práci při stavbě dálnic a budování zbrojního průmyslu. V kombinaci s přílivem českého obyvatelstva z vnitrozemí, kdy se němečtí zaměstnanci mnohdy dostávali do podřazeného postavení (německé elity odcházely studovat často do Německa či Rakouska, kde pak zůstávaly), vznikla živná půda pro německé nacionalistické hnutí. To vedlo k odtržení pohraničí a k našemu dodnes trvajícímu traumatu „proč jsme se vojensky nebránili“.

Svůj díl viny nesly obě strany: mnozí Němci nemohli zapomenout na své nadřazené postavení za Rakouska, Češi zase na národnostní útisk. Češi však měli v republice více možností nabídnout usmíření a spolupráci.
Pokud tedy slavíme vznik státu, mohli bychom se z jeho dějin poučit. Spojením slovanských národů měl získat na síle, ale jeho zánik způsobila národnostní menšina, kterou se nepodařilo získat pro společné dílo. Dnes máme příležitost posilovat Evropskou Unii; místo toho ji vlastním sobectvím oslabujeme – a může se nám to vymstít podobně jako před sedmdesáti léty.
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Petr Hlávka | Vydáno dne 03. 11. 2008 | 3689 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!