Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Vladimír Wolf napsal

Moje vzpomínky na Václava Havla

Václav Havel patří i na Trutnovsko.

     Od roku 1965 jsem pracoval jako historik v trutnovském muzeu. Někdy v roce 1967 se tu objevil Václav Havel, který právě koupil venkovské stavení pod hradní zříceninou Břečtejn u Vlčic, pár kilometrů od Trutnova. Můj bývalý šéf dr. Zdeněk Vašíček a výtvarník A. Wagner mu doporučili poradit se o úpravách s architektem Slávou Maškem z trutnovského Stavoprojektu. Havlovi započali neprodleně s úpravami domu a díky tomu se V. Havel častěji objevoval v trutnovském muzeu. Kolegové Vašíček a Jičín byli filosofové, někdy se debatovalo hodně dlouho o politice, filosofii, umění. Nejednou přišel s hercem Marešem. Účastnil jsem se s nimi akcí veselých i smutných, ale vždy jsem především zbožně naslouchal.

     Často se v muzeu objevoval v době Pražského jara i po něm. V muzeu byl i 21. srpna 1969 a společně jsme se šli podívat v odpoledních hodinách na přehlídku moci KSČ a lidových milicí.

     V roce 1970 jsem byl z muzea vyhozen a jezdil jsem coby kopáč Archeologického ústavu ČSAV po vlasti. S Václavem Havlem jsem se znovu dostal do kontaktu tuším v roce 1973 či 1974, když sháněl v Trutnově pracovní místo. Nejprve chtěl pracovat v trutnovské tiskárně Domov jako nakladač papíru, ale po zákroku stranických i okresních správních orgánůl z toho sešlo. A tak se mu podařilo uchytit se v trutnovském pivovaru, kde byl stále pod dohledem a kde tzv. přikuloval. Píše o tom i ve své hře Audience.

     Když jsem na jaře 1974 nastoupil do Texlenu jako podnikový archivář, několikrát jsem s přáteli Havlovy na Hrádečku navštívil. Moje žena dodnes tvrdí, že Václav uměl uvařit skutečně výtečný guláš.

     Nedlouho před Chartou jsem mu po kolegovi dr.Vašíčkovi posílal text Helsinského protokolu, který jsem získal od podnikového právníka Texlenu JUDr.Mendla. Když se schylovalo k Chartě, zastavil se s Ivanem Klímou u mne doma a dotazoval se, zda nemám "mladého Marxe". Neměl, protože ten vyšel pouze v Německu. Samozřejmě, že V. Havel byl neustále sledován tajnou policií a tak jsem byl hned příští den vyslýchán a co že mi to V.Havel chtěl. Odpovídal jsem popravdě, že se zajímal o mladého Marxe (on se totiž výrazně odlišoval od Marxe pozdějšího). Příslušníci StB tuto odpověď považovali za provokaci. A když pak StB našla při domovní prohlídce na Hrádečku texlenskou publikaci z roku 1978 s mou dedikací, bylo opět zle, ale s tím, že ještě jednou a budu zlikvidován i s rodinou.

     Po Listopadu 89 si připomínám obrovskou demontraci OF na Krakonošově náměstí 27. 1. 1990. Tak natřískané náměstí (údajně 30 tisíc občanů) snad nikdy nebylo. Všichni jsme vyjadřovali důvěru panu presidentovi. Pak jsem se sešel s panem presidentem ještě několikrát, např. při příležitosti padesátin fotografa Bohdana Holomíčka. Několikrát jsem se zastavil na Hrádečku pro podpis jeho knih nebo při letních setkání jeho přátel. S režisérem A.Krobem jsem se také účastnil natočení filmu "Fenomén Hrádeček". A moje poslední setkání? Bylo to při předání čestného občanství Trutnova a kulturní ceny města na podzim 2010 v trutnovském UFFu. Václav Havel mi tehdy řekl, že je škoda. že se nevidíme častěji. Ale už na něm bylo patrné, že je velmi nemocný.

     A tak z našeho krkonošského podhůří zmizel odvážný a laskavý život, který spoluvytvářel genius loci našeho kraje a na jehož přínos nám všem budeme stále vzpomínat. Sbohem, pane presidente.

| Autor: prof. PhDr. Vladimír Wolf | Vydáno dne 18. 12. 2011 | 3802 přečtení | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!