Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Pavel Nováček napsal

Lesnictví

V rámci dílčí připravované aktualizace Programu SOS je k diskuzi předložena nová kapitola o lesnictví, spojující v sobě pohled na hospodaření a udržitelný život.
Autorem návrhu je dr. Vladimír Krečmer.


     Lesy zaujímají třetinu plochy ČR a jsou ???národním bohatstvím a nenahraditelnou složkou životního prostředí.
     O lesy jako obnovitelný přírodní zdroj se stará lesní hospodářství – odvětví národního hospodářství, které využívá tento zdroj podle záměrů a potřeb lidské společnosti. Děje se tak především produkcí hmotných statků – dřevní suroviny atp. Produkční funkce je doposud jedinou hospodářskou složkou odvětví. Při tom sama existence lesních ekosystémů v krajině poskytuje také samovolné (a tedy beznákladové) mimoprodukční funkce lesa, nově též zvané službami lesních ekosystémů.
     Základní teze klasického lesního hospodářství ve střední Evropě (trvalost, nepřetržitost a vyrovnanost produkce tržních statků na lesních majetcích) – pojaté do lesní legislativy – zajišťovaly trvalost existence funkčních lesů v naší kulturní krajině. S rozvojem civilizačních procesů, zvýšením životní úrovně obyvatelstva a změnou životního stylu se od poloviny XX. století projevuje zvyšující se poptávka po některých službách lesních ekosystémů. Tu již nelze uspokojit jako samovolně vznikající sdružený efekt produkční funkce lesů.
     Stěžejním problémem je včlenit nezbytné lesnické aktivity do hospodářské struktury lesního odvětví jako lesnické služby. Jsou to aktivity na údržbě, zlepšení či tvorbě žádoucích environmentálních a sociálních pozitivních účinků a potlačení účinků nežádoucích. Poskytování lesnických služeb společnosti se musí stát hospodářskou lesnickou činností za řádnou úhradu.
     Lesnická politika by tedy měla sloužit především k uchování lesa jako ekologického faktoru, který pozitivně ovlivňuje nejen podnebí, vzduch a vodu, ale také životní podmínky živočišstva i rostlinstva a je zároveň prostředkem pro zotavení obyvatelstva.

     Posoudíme-li naši lesopolitickou situaci evropským lesopolitickým vývojem, nutno konstatovat, že je
a) v mnohém pozůstatkem totalitní koncepce, že vlastník lesa musí strpět omezení jeho hospodaření podle příkazu státních úředníků za náhradu zvýšených nákladů za omezení jeho hospodaření. Novým cílem je však umožnit mu rozšíření jeho hospodaření o služby vedle výroby.
b) do určité míry poplatná současně nástupu ideologie fundamentálního ekonomismu, jež se od 80. let šíří světem z USA („nic než zisk“) a od druhé poloviny 90. let ovlivňuje lesní politiku i některých evropských zemí – u nás v souvislosti s neoliberálními směry s gründerským pojetím kapitalismu; poznamenaly též naši transformaci 90. let. 1)

     Jako koncepční pro lesnictví a lesní hospodářství se jeví přestavba (transformace) lesního odvětví v péči a využívání lesních přírodních zdrojů v odvětví funkčně integrované. Pod tímto pojmem se rozumí národohospodářské odvětví, v jehož hospodářské struktuře jsou dvě rovnocenné hospodářské složky – lesní výroba a lesnické služby.

     Základním hlediskem takové transformace je podpořit ekonomickou stabilitu soukromých lesních majetků, jimž v demokratickém systému nelze nařizovat strpět újmy – nutno je podněcovat a získávat přes jejich vlastní hospodářský zájem na veřejném blahu. Na druhé straně lesy státní vyhradit prioritně k zabezpečování důležitých veřejných zájmů na lesích, zejména co se týká funkcí vodohospodářských s půdoochrannými, rekreačních se zdravotními a funkcí v ochraně přírody. Rajonizace lesů v ČR ukazuje, že máme okolo 26 % celkové plochy lesů jako lesy vodohospodářsky důležité, 23 % lesy s nezbytným zabezpečováním funkcí rekreačních a zdravotních a nejméně čtvrtinu plochy lesů se speciálními požadavky ochrany přírody.

------
1) Charakteristické je vyloučení lesnických služeb jako nepatřičných pro lesní hospodářství (jeho složkami je výhradně produkce dřeva a myslivost – reforma bavorských státních lesů), nebo změnit lesy ve státním vlastnictví výlučně ve zdroj kapitálu (rozpuštění podniku Státní lesy na Novém Zélandu ministrem financí a pronájmy státních lesů těžařským firmám v 80. letech s trapnými důsledky nebo návrh „reformy“ ministra Mládka u nás s pronájmy státních lesů 2006. V náboženství lze říci, že nevědomost hříchu nečiní, v národním hospodářství by se měla od státníků vyžadovat znalost i odpovědnost !
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

| Autor: RNDr. Pavel Nováček | Vydáno dne 24. 01. 2009 | 3049 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Text dr. V. Krečmera
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!