Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Pavel Nováček napsal

Kterak pohřbít péči o životní prostředí a udržitelný rozvoj

Dvě desetiletí aktivní činnosti v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje mi daly dostatek příležitostí setkat se osobně, nebo zprostředkovaně, s různými překážkami, kterým ekologové a ochránci přírody ve styku s některými představiteli státní správy, samosprávy, ale také podnikatelských subjektů a dalších organizací, musí čelit. Domnívám se, že je možné většinu potíží předvídat a dokonce je uspořádat do jistého uceleného rámce. Jste-li schopni potíže a překážky předvídat, můžete se jim pokusit také preventivně čelit. Dovoluji si proto předložit „minirádce“ o patnácti bodech, jak lze z řídících a administrativních pozic životnímu prostředí a přírodě bez velkého rizika a odvahy škodit. Na laskavém čtenáři ponechávám to podstatné – lámat si hlavu, jak se tomu efektivně bránit.



Rádce pro politiky a administrativní pracovníky,
kterak pohřbít péči o životní prostředí a udržitelný rozvoj

  1. Co nejdéle stůjte na názoru, že žádné problémy neexistují. Není-li obhajitelný bod 1, připusťte, že:
  2. Problémy existují, ale jsou záležitostí druhých (zemí, organizací,…) a nás se netýkají. Není-li obhajitelný bod 2, zdráhavě připusťte, že:
  3. Dílčí problémy se mohou vyskytnout i u nás, převážně jsou však způsobeny vnějšími vlivy a jejich řešení není na pořadu dne.
  4. Dokud je to možné, vznikající problémy ignorujte, zamlčujte nebo alespoň bagatelizujte.
  5. Informujte o nepodstatných problémech – o potřebě úklidu a čistoty na pracovišti, potřebě péče o záhonky růží apod. Podstatné problémy nadále zamlčujte.
  6. Je-li situace už neudržitelná, vyjděte s iniciativou. O problémech je třeba hodně mluvit a psát, vytvořte z životního prostředí a udržitelného rozvoje módní hit a sebe prohlaste se za průkopníka tohoto nového směru.
  7. Ustanovte výbory a komise. Budou-li mít úspěchy, jste vy ten hlavní a osvícený. V opačném případě jste měl dobrou vůli, ale neschopní podřízení vás opět zklamali.
  8. Ustanovte vyhlášky, nařízení a zákazy. Měly by být nejasné, překrývající se a hlavně jich musí být hodně. Nezapomeňte na spoustu výjimek. To zmate a znechutí i největší šťouraly.
  9. Občanská hnutí a iniciativy ujistěte v mnoha prohlášeních svou podporou. Sami však dohlédněte na vytvoření rozvětveného úřednického aparátu, který bude jejich činnost brzdit a eliminovat.
  10. K odborníkům se chovejte s citem a prozíravostí. Některým dejte odpovědná místa
    1. v administrativě, jiným přidělte alespoň více než deset funkcí v nejrůznějších komisích.
    2. Platy rozdělujte diferencovaně a nelogicky, vede to k závisti, která pohltí jejich energii.
    3. Jen zřídka a obezřetně tvrdohlavce odstraňujte, je nebezpečí, že z nich uděláte idoly a mučedníky.
  11. Ve sdělovacích prostředcích dbejte na množství negativních zpráv ze zahraničí. Není podstatné objasnit situaci v podniku, obci či kraji, ale občan musí být rozhodně obšírně informován o ekologických problémech na Filipínách.
  12. Jestliže se situace již povážlivě zhoršila a vy ještě nejste v důchodu, je to vážné. Musíte hrát o čas:
    1. Vytvořte další komise, které nebudou zkoumat dnešek, ale stav za patnáct, dvacet a více let. Musí být jasné, že situace je složitá, ale máme ji pevně v rukou, řešení je možné a již se na něm pracuje.
    2. Zapojte se co nejvíce do mezinárodní spolupráce – podpisujte dohody o partnerství, podávejte návrhy a výzvy (nejlépe v oblasti využití oceánů, vesmíru, ochrany tropických deštných lesů apod.). Má to pro vás tu výhodu, že procestujete kus světa.
    3. Navrhněte vyspělejším partnerům (podnikům, regionům, státům) spolupráci při řešení vašich vlastních problémů s odvoláním na jejich globální působení a sdílenou globální odpovědnost. Nepřistoupí-li partneři na vaše návrhy, padá odpovědnost na ně, vy jste dobrou vůli měl.
  13. Pokud předchozí bod nezabere, dejte prostor iniciativě jednotlivců. Tím na ně přenesete také odpovědnost. Vyzvěte lidi, aby nově mysleli, nově jednali a ve jménu toho podstoupili rádi i nová omezení a nové oběti.
  14. V určitém stadiu – nazvěme je „bod obratu“ – máte dvě volby:
    1. Situace je již velmi kritická. Pak prohlaste, že přenecháváte své místo mladším, ať konečně ukáží, co umí.
    2. Situace ještě není beznadějná. V tom případě setrvejte ve svém postavení co nejdéle a dejte všem na srozuměnou, že není nikdo, kdo by vás nahradil.
  15. Dříve či později přijde chvíle, kdy vycítíte, že nastává soumrak vaší kariéry. Nechte se ještě odměnit četnými vyznamenáními a uznáními. Zajistí vám to odpovídající důchod a životní standard v pokročilém stáří. U bývalých spolupracovníků a sousedů to alespoň na určitý čas vyvolá respekt, v lepším případě závist.
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: RNDr. Pavel Nováček | Vydáno dne 28. 01. 2003 | 6058 přečtení | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!