Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

František Nerad napsal

Končící volební období – očekávání a klid před bouří

Úvaha předvolební. Nejen o Strašicích.

     Končící volební období 2006 – 2010 na komunální úrovni je spojeno s poměrně velkým napětím, protože poslední parlamentní volby ukázaly na krizi „kamenných“ politických stran. V komunální úrovni je sice vliv ÚV všech kamenných stran menší, nicméně přece jen někteří lidé volili svoji stranu bez ohledu na lidi, kteří byli na kandidátce napsáni a bez ohledu na program pro obec nebo město. Je pravda, že v komunální úrovni vedou ve statistikách kandidátky „nezávislých“ kandidátů, ale ve velkých městech se to obrací téměř na parlamentní úroveň, takže lidé volí více politické strany.


Nakreslil St. Rejchrt
     V úrovni obcí, jako je obec, ve které dělám čtyři roky místostarostu, se to bude spíše klonit k těm jménům. Podobných obcí jako jsou naše Strašice je většina, několik tisíc. Pohnutky k volbě určitých lidí jsou v různých obcích různé. Někde volí osobnosti z minulosti, někde naděje pro budoucnost, někde volí odbornost, někde vlídnost a způsob komunikace, někde volí prostě proti bez jakýchkoli úvah.

     Moje zkušenosti z posledního volebního období u nás, ale i mnoha dalších kolegů a kolegyň odjinud jsou takové, že polovině lidí je všechno jedno, ať se snažíte nebo ne. Někteří lidé by chtěli, aby se radnice chovala jakoby „jednotně“, opozice s koalicí aby se nehádaly a hlavně, aby radnice udělala všechno všem, pokud možno bez jejich osobní či finanční účasti, bez podepsaných podnětů a žádostí. Je třeba vyhodit špatného souseda z bytu, opravit cestu, uklidit sníh, posekat trávu a zajistit světlo a poslech místního rozhlasu před domem, vyvézt popelnice, ať v nich je co chce atd. Jsou také lidé, naštěstí jich není moc, ale ti jsou prostě nepokojení s čímkoli, co uděláte. Nehledají pozitivní stránky života a činů, hledají jen negativní věci na čemkoli. Zateplíte bytovky, oni vysvětlují, jak to je škodlivé. Nezateplíte bytovky, oni vysvětlují, že to je špatně. Porazíte strom, je to špatně, neporazíte stejný strom a je oheň na střeše. Bohužel nikdy nepřijdou s žádným nápadem co udělat, jen na práci druhých hledají chyby.

     Je pravda, že jsme před volbami, jako kandidáti, předkládali všichni své volební programy, ve kterých jsme slibovali všechno možné. Je také pravda, že jsme na radnice byli zvoleni i proti vůli některých voličů a jejich favorit a jejich představy se tedy logicky neplní, jenže na to lidé zapomínají. Mnozí chodí na radnici, jako když chodili na Národní výbor a prostě chtějí, aby se splnilo vše, co si přejí a mnoha z nich nedochází, že tam třeba sedí člověk, na kterého za volební plentou nadávali a zvolení mu rozhodně nepřáli. Lidé si prostě ještě neodvykli, že dnes může na radnici sedět člověk, který se jim osobně nemusí vůbec, ale vůbec líbit.

     Vzpomínám na slova mnoha lidí po volbách 2006 a mnoho vyčítavých pohledů, když radnici opouštěla předchozí starostka, která měla sice nejvíce preferenčních hlasů od lidí, ale koaliční potenciál strany, za kterou byla zvolena, byl minimální. Myslím, že docela dost lidem ještě pořád nedošlo, jaká změna se odehrála v roce 1990 (myslím tím datum schválení prvního zákona o obecních úřadech, který nahradil zákon o národních výborech).

     Lidé berou radnici jako místo, kde jim musejí ve všem vyhovět, ale tak to prostě není. Na radnici (ale třeba i v Krajském zastupitelstvu nebo v Parlamentě rozhoduje většina těch, kteří byli zvoleni a ta většina má nějaký politický, ekonomický, ekologický názor a ten není všeobjímající, ale třeba i úzký. Zbytek je opozice, jejímž právem je kritizovat, doporučovat, dávat alternativní návrhy, ale nemůže to vést. Mnozí voliči opozice však chtějí aby radnice, Kraj, Parlament rozhodoval ve prospěch všech, včetně voličů opozice, ale to přeci není možné. To bylo možné, když Národní výbory všech stupňů řídila jediná politická strana. Ve volbách 2010 už ale tento princip neplatí. Někteří lidé mají právo být nespokojení a třeba na vládu, vedení obce i nadávat. Už se za to nezavírá.

Ing. František Nerad – místostarosta

Související články:
Je možné se v obci shodnout? (20.10.2010)
Začalo to lavičkou (21.09.2010)
Proč kandiduji do Senátu (12.08.2010)
| Autor: Ing. František Nerad | Vydáno dne 12. 08. 2010 | 3532 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!