Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Informace k webu sos-OF

Jiří Jiřímu

Ohlédnutí za společnými roky s Jiřím Dienstbierem. Článek Jiřího Sovy převzat z www.hdkhk.cz.

Vážený pana předsedo, milý příteli,

Děkuji za chvíle, které jsem s Tebou mohl strávit. Budu vzpomínat spíše na ty veselejší, které mám nesmazatelně zapsané v paměti.

Jsem rád, že jsem s Tebou, ministrem zahraničí, mohl čůrat do příkopu u silnice, když jsme se pozdě v noci vraceli s cest za voliči Občanského hnutí. Syn Petr má někde dozajista uložen Tvůj recept na guláš se švestkami, který si partě jednou na chalupě uvařil, dcera Kristýna má schovánu fotku, na které ji houpeš na houpačce.

Měl jsem tu šanci poznat Tě nejen jako politika, který občas překvapil své poradce, varující před přílišnou rozsáhlostí sdělení či přílišnou otevřeností, ale především jako osobnost, výborného kuchaře, veselého společníka, otevřeného člověka snažícího se splnit své sny.

Krásnou vzpomínku nejen mě zůstane beseda s občany v Lužci na Cidlinou, kdy toužíc se vytáhnout znalostí místní hospody a sálu, jsem nás cestou z WC uvedl na pódium, kde nás nikdo nečekal, neb předsednický stůl byl v sále pod ním. Po besedě, kterou jsme tímto kouskem začli, nás pan starosta pozval na večeři do salonku s celým zastupitelstvem. „Támhle ti na konci stolu jsou komunisti, ale oni tady moc nezlobí, tak jsem si je dovolil pozvat taky“ děl pan starosta. A pak se jedlo, pilo, povídalo, čas se v příjemné společnosti, daleko od Prahy a světových problémů zastavil…. Kdyby pan vládní řidič nás před půlnocí nepřipomenul, že zítra má JD na ministerstvu práci, snad tam sedíme dodnes.

Nebo si pamatuji velkou půtku na zasedání předsednictva OH, kdy ministr zdravotnictví Bojar prosadil, aby se na jednání nekouřilo. Tys to prohlásil za omezování lidských Tvých práv, on zase od kuřáků za zásah do svých. Nakonec pro dosažení kompromisu si ustoupil a seděl si místo v čele stolu ve výklenku místnosti u otevřeného okna, kdes mohl pouštět dým ven.

Když jsem Tě šel hujerovsky na směnu upozornit, že je čas na projev, vesele si mě představil Manfredu Wörnerovi, tehdejšímu tajemníkovi NATO, z rozhovoru s nímž jsem Tě vyrušil. Na jiném sněmu si mě dokonce pochválil veřejně za dobré moderování. Děkuji. Bylo mi ctí.

Často používám Tvou větu, když vysvětluji lidem, co je to politika a že bude taková, jakou si ji my všichni uděláme. „Je to jednání, je to ostatně i domlouvání se s manželkou, co bude k večeři.“

Jirka Sova

| Autor: administrator | Vydáno dne 09. 01. 2011 | 3547 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!