Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

František Nerad napsal

Konjunktura „(N)nezávislosti“

Občané České republiky nemají rádi politické strany - kromě KSČM (z nevědomosti a nostalgie) a ODS (z nevědomosti). Dávají jim to také velmi silně najevo a ostatní politické strany mají velmi těžký život. Z velké části si to členové těchto stran zavinili sami, protože nemyslí na svoji budoucnost, ale žijí jen pro jedny, nejbližší, volby. „Užívej dne, užívej noci!“ říkali římané a činili tak i jiní vládci v minulosti. Historie nás učí, že všichni dopadli špatně. Většina vůdců českých politických stran se chová velmi podobně a snaží se dostat do Parlamentu či Kraje, aby pro jejich politickou stranu přicházely peníze. Nedělají politiku z obecně prospěšných důvodů, z entuziasmu, pro lepší budoucnost, které se sami nedožijí, ale pro moc a peníze, které chtějí vidět hned. Někteří možná i pro prosazení nějakých myšlenek, především svých vlastních. Chyba, velká chyba. Vznik ODS byla velká náhoda a velký cíl Václava Klause, který tento mechanismus moci velmi dobře pochopil. Taková šance se rodí jednou za tisíc let – lidové hnutí, podporované většinou národa přeměnit na obecně podporovanou politickou stranu, to se nestává často. Naštěstí se to povedlo jen z části. Dost lidí pochopilo, že bychom z vlády jedné Strany přešli pouze pod vládu druhé Strany a demokracie by zůstala stále za našimi hranicemi.



Za vlády KSČ si lidé zvykli na jistoty, které jim Strana dávala a nyní je čekají od všech politických stran. Přelívání volebních preferencí je toho důkazem. Myslím si, že voliči čekají všemocnou stranu marně (včetně dnešní KSČM). Jen velmi málo lidí pochopilo, že pokud není v Ústavě článek, který garantuje na věky věků, veškerou moc a všechny mocenské nástroje některé politické straně, nebude to už nikdy. Lidé si budou muset zvyknout na to, že politická strana jim budoucnost pouze slibuje a nemá nástroje na to, aby jim je kdykoli a na věčnost splnila. Lidé to jen pomalu a neradi chápou.

Především komunální politici asi po deseti létech pochopili, že existuje jistá šance, jak zůstat u moci delší dobu. Ta šance je – nebýt ve straně – být nezávislým „na politické straně“. Nezávislost s malým „n“ se stala modlou komunálních politiků, kteří přesvědčují své spoluobčany v obcích, že „oni nedělají politiku, oni pracují pro blaho obce“. Jak kardinální omyl, ale na začátku to bylo účinné. Lidé nepátrají po názorech, myšlenkách, programech. Oblbnuti Bleskem, Bravem a jinými časopisy s velkými nápisy, které se s palcovými titulky dělají jen proto, aby nezbylo místo pro zdůvodňování. Lidé chtějí slyšet krásné sliby, které popisují krásnou budoucnost. „Budoucnost je období, kdy je nám dobře“, říká klasik.

Nezávislost se stala (opět na chvíli) zaklínadlem proti politickým stranám a lidé v komunální politice, bohužel, věří více tzv. „nezávislému“ politikovi na kandidátce KSČM, ODS, ČSSD a jiných stran, než politikovi – členovi ODA, SZ, LIRA, US-DEU. Jenže – jako v Čechách většinou – opět to politici přepískli a velmi, velmi potichu změnili nezávislé na Nezávislé. V projevu není velké „N“ slyšet. S Čechy lze po jistou, omezenou dobu, vydrbávat, ale musí se to dělat chytře. Nezávislí to nepochopili a struna trpělivosti voličů asi o těchto volbách do Krajů praskne. Na mnoha místech kandidují dvě strany „Nezávislých“ a myslím si, že to bude jejich labutí píseň. Ukazuje to na neschopnost tzv. „Nezávislých“ domluvit se s kýmkoli. Touha některých tzv. „Nezávislých“ po neomezené moci, kterou by jim existence na ničem nezávislé ideologii velmi slibně zaručovala, bude asi v těchto volbách vystavena silné zatěžkávací zkoušce. Navíc těm opravdu nezávislým, kteří to mysleli dobře, to navěky zkazili. Panu senátorovi Železnému se to možná jednou podařilo ve velmi malém a od Prahy velmi vzdáleném okrsku. Není to možné ale zkoušet na všechny lidi v tomto státě a doufám, že nevstoupíme dvakrát do jedné a téže řeky. To bychom si měli povinně přestat sami sebe vážit. Nechat se oblafnout dvakrát za sebou není náhoda. „Nezávislí“ to voličům pro podzimní volby velmi ztížili.

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. František Nerad | Vydáno dne 29. 10. 2004 | 4561 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!