Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Petr Hlávka napsal

Ořezané vzpomínky na rok 1968

40. výročí srpna 1968 proběhlo ve znaku monotematického vzpomínání hlavně na přepad republiky vojsky Varšavské smlouvy. V Plzni jsme mohli na výstavce v parku sledovat začátek okupace den po dni – tanky, lidé s holýma rukama proti nim.Co předcházelo srpnu? Na tuto otázku mladšímu návštěvníku výstavka neodpověděla, stejně jako většina ostatního „vzpomínání“. My, kteří jsme prožívali celé „Pražské jaro“ 1968 předcházející srpnu, dodnes na ně vzpomínáme jako na úžasné probuzení z umělého spánku.

Dění roku 1968 bylo vyvrcholením demokratizačních procesů probíhajících nejprve v kultuře (vzpomeňme například vynikající díla filmařů Formana, Jasného, knihy Hrabala, Kundery, časopisy jako Literární Listy), pak v politice (zrušení cenzury, veřejně probíhající dialog s občany). Později se začala rodit občanská společnost se svými spolky, stranami. V celém procesu již vládnoucí jediná strana, KSČ, neměla vedoucí úlohu a tak logicky musela přijít „bratrská pomoc“ z východního bloku, kdy Rusové nemohli připustit trhliny byť jen ve větším podílu občanů na správě své země.

Komunisté v následující normalizaci propagovali „Poučení z krizového vývoje“ a tvrdě trestali každého, kdo měl jiný názor. Loajální občany odměňovali konzumní „kuličkou“, kterou si každý mohl valit s sebou. Starost o věci veřejné byla povolena jen v rámci Národní fronty, volby byly formální bez možnosti výběru.

Jaké poučení bychom si však mohli vzít z Jara my v demokratickém státě? Že zastrašování a konzumní požitky mohou otupit i sebelepší demokraty a že autoritativní zřízení může hrozit i v demokracii, pokud občané rezignují na účast ve veřejném dění. Možná proto jsme se málo dozvěděli o příčinách srpna, protože mnohým politikům nynější pasivita občanů vyhovuje.

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Petr Hlávka | Vydáno dne 25. 08. 2008 | 7989 přečtení | Počet komentářů: 43 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!