Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

František Nerad napsal

Anonymní signály kolem mne!

Úvaha o odporu k politice a politikům a o tom, co si lidé od politiků slibují.

     Většina lidí čím dál tím víc mluví o tom, že nechtějí dělat politiku. Nicméně čím dál tím více si přejí, aby jim politici zajistili spokojený a levný život, kde bude všeho dostatek, bude absolutní svoboda pro nepolitiky a absolutní otevření života politiků pro veřejné nahlížení. Kdysi se za komunistů říkalo takové heslo, které se mnoha lidem líbilo: Co je tvoje je i moje, co je moje, do toho ti nic není. Trochu se to říkalo socialistickému státu, trochu to bylo přání a touha po soukromém vlastnictví. Dnes to je skutečnost, kterou si mnozí přejí pokud možno ještě vylepšit. Nasvědčují tomu noční anonymní signály, případně veřejné denní signály jak lidí v kravatách, tak lidí pod rouškou kapucí, masek, kšiltovek a černých brýlí v bezejmenném davu.
     Četl jsem nedávno u silnice na Rokycansku sprejem nastříkané heslo: „Vraďte KSČ!!!“ Četl jsem nedávno zprávu obecní policie o nočním řádění nějaké party lidí v obci s tisícovými škodami.Sleduji skoro denně v televizi fotbalové, prvomájové, technopártové, „narozeninové“ a jiné oslavy různých skupin lidí a signály, které mi tyto akce dávají, jsou pro mne docela dost varující. Co ti lidé vlastně chtějí. Vrátit se do doby socialismu, kde bylo všechno „levné“, ale k tomu absolutní svobodu dělat si co chci, říkat si co chci, brát si co chci a to zcela beztrestně. Tato kombinace je sice absolutní nesmysl, ale představy lidí o této kombinaci jsou bohužel velmi reálné. Sice by za to nikdo nechtěl nést odpovědnost (proto ta anonymita a nezájem o „politiku“), ale nikdo neříká, jak to udělat. Prostě politici, zařiďte nám to!
     Existuje mnoho modelů různých typů společností, ale takový hybrid nikde, ale přáním dost velké části lidí v Horní Dolní a nebo v hlavním městě je takovouto společnost zřídit. A politici poslouchají a zařizují a lidé jim jako dík vhazují do volebních uren své hlasy, aby jim dále dávali svobodu, bohatství a klid.
     Heslo „Vraďte KSČ!!!“ na Brdsku je velmi varovný signál, například ve spojení s demonstracemi kolem umístění radaru v Brdech. Na hranicích Vojenského újezdu stávkují vedle sebe lidé, přející si návrat minulého režimu vedle nich stojí lidé z Greenpeace (kterým docela věřím, že si ho nepřejí), někteří „nezávislí“, ale i závislí starostové. V čem vidím problematický signál? Žádná z těch skupin neříká co chce – hlasitě vykřikují hesla o tom co nechtějí. Jenže anonymně někteří z nich (?) po nocích píší hesla „Vraďte KSČ!!! Rozpor mezi slovy a činy! To je signál, kterého bychom se měli, alespoň trochu začít bát a začít se zajímat o politiku. Jednání o radaru skoro tajně zahájila sociálnědemokratická vláda v roce 2004 a nyní proti němu politici této strany při různých vystoupeních vehementně protestují. Je docela dost chyba zajímat se pouze o to, kolik berou politici peněz (pokud už někdo závidí politikům peníze, je divné, že do politiky nechce vstoupit), ale o to, jaké signály dávají na veřejnost. Zda v těch signálech není skryto nějaké nebezpečí pro naši budoucnost.
     Greenpeace napsali v Brdech heslo: Mám cíl – nebýt cíl! Jenže v minulosti, když zde vládli politici, kteří dnes spolu s nimi velmi protestují proti radaru, byly Brdy cíl střel z nedalekého Německa a byla zde nedaleko kóty 718 ruská vojenská posádka. Nikoho z těch lidí takové heslo nenapadlo ani vyslovit na druhém konci republiky, natož jej dokonce napsat a už vůbec jako o sci-fi lze mluvit o tom, že by v té době bylo možné obsadit Padťské rybníky a střelnice Bahna nebo Jordán a bivakovat zde v korunách stromů a nechat si sem nosit jídlo. A politici KSČM tohle heslo podporují a protestují za něj v místech, kam bylo za jejich vlády zakázáno vstoupit. Je to docela dost varovný signál.
     V souvislosti s tím mě napadají myšlenky, které bych bez těch signálů jen těžko dokázal složit v hlavě. Radar prý nechce v ČR většina lidí – prý 70 %. Nechce jej z principiálních důvodů KSČM, z taktických důvodů ČSSD. Co by se stalo, kdyby KSČM vyhrála všeobecně volby a získala většinu v Parlamentě, protože její přání vyslyší těch 70 % občanů. Nechala by protestovat Greenpeace ve vojenských prostorech proti politici své vlády? Nechala by vůbec někoho protestovat proti svému způsobu vládnutí? Co by vlastně KSČM dělala? Zatím nám říká pouze to, co by nedělala a docela tomu rozumím. Jenže znám dosud bohužel dost lidí, kteří zde dříve vládli a vím jak vládli a dodnes neřekli nic nového. Jen někteří z nich pod rouškou tmy píší heslo: „Vraďte KSČ!!!“ Protože kdo jiný by to napsal. Lidé, které politika nezajímá?
František Nerad, místostarosta Strašic
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. František Nerad | Vydáno dne 11. 05. 2008 | 2617 přečtení | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!