Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Miloš Navrátil napsal

Co stojí za odmítnutím zákona o kinematografii aneb mizerie ve Sněmovně

Natočit v Česku film je dobrodružství
Poslanci Sněmovny PČR na své poslední schůzi nepřehlasovali prezidentovo veto zákona o české kinematografii. K nutným 101 rukou k přehlasování jim chybělo 6. Ministr kultury Jandák pak na závěr diskuze prohlásil, cituji doslova „Buď ho přijmete, nebo nepřijmete. Mě už je to po pěti měsících jedno, vám řeknu upřímně …“. Nemělo by.

Poslanci Sněmovny PČR na své poslední schůzi nepřehlasovali prezidentovo veto zákona o české kinematografii. K nutným 101 rukou k přehlasování jim chybělo 6. Ministr kultury Jandák pak na závěr diskuze prohlásil, cituji doslova „Buď ho přijmete, nebo nepřijmete. Mě už je to po pěti měsících jedno, vám řeknu upřímně …“. Nemělo by.
Nový zákon přitom přinášel mnoho pozitivního a zaručoval, že naše národní stříbro – národní kinematografie, tolik ceněná v zahraničí, nebude odkázána na současný rozpočet Státního fondu na podporu a rozvoj České kinematografie. Ten má příjmy ze vstupenek z kin, kdy provozovatelé odvádí vždy 1 korunu za každého diváka, plus příjmy za autorská práva za filmy vyrobené od poloviny 60-tých let. Ročně tak rozpočet Fondu činí cca 85 milionů korun.
Filmaři mohou Radu Fondu požádat o příspěvek jak na malometrážní tak i na celovečerní film. Jenže rozpočty takových filmů se pohybují v desítkách milionů a tak, aby se nikdo neurazil, jim mohou členové Rady Fondu přispět jedním či čtyřmi miliony, výjimečně šesti miliony korun. „Běžný“ celovečerní snímek má rozpočet kolem 30 milionů korun a např. Svěrákův film Tmavomodrý svět, měl rozpočet více jak 150 milionů korun (v zahraniční produkci by to bylo v dolarech). Natočit pak v takových podmínkách kvalitní snímek, je více jak dobrodružství.

Poprvé, podruhé, potřetí, … a zase na začátku

Původní zákon, který upravoval financování Fondu platí od roku 1992. První pokusy stav změnit a připravit zákon evropské kvality se datují od roku 2002, ještě za působení, filmu poměrně příznivě nakloněného, ministra Pavla Dostála. Dvakrát byl sněmovnou zamítnut a vrácen. Poté opakovaně prošel resortní diskuzí a to i za účasti všech profesí, které se zákon dotýkal – asociace producentů, režisérů, herců, animátorů, filmového archivu, provozovatelů kin, klubů, kin, atd.. Práce na něm trvala až do loňského června, kdy byl kompromisní zákon znovu předložen poslancům a poté prošel všemi čteními. Senát jej také schválil a pak šel zákon k prezidentovi. Václav Klaus smyslu zákona naprosto, ale naprosto neporozuměl a v duchu „falešných a prázdných“ argumentů zákon vetoval. Pořád však ještě byla možnost zákon přijmout. K přehlasování veta prezidenta se ale 101 poslanců nenašlo. Mnozí se už v době hlasování v jednacím sále nenacházeli. Připravovali se asi na rozlučkový večírek, který je v poslední den jednání jejich volebního období čekal.

Co na to NOVA a PRIMA? Ne, ne a ne

Na české filmy mohlo být v novém rozpočtu, který by Fond spravoval nově až 350 milionů korun. Možná i více. Nový zákon měl totiž, kromě poplatků za autorská práva a odvodů kin (nově 2%), do jednoho ranku přivádět peníze i z 3% odvodů za komerční reklamu televizí (Prima, Nova) a také odvod 3% poplatku za půjčování DVD a VHS. Veřejnoprávní Česká televize, kde se reklama postupně snižuje, měla přispívat 0,5%.
Komerční televize se tomu mohutně a nahlas bránily a označovali 3% příspěvek do Fondu za skrytou daň. V tomto smyslu oslovily prezidenta dopisem. Co na tom, že právě český film je v programové nabídce pro domácího diváka jedním z největších lákadel, má velmi vysokou sledovanost a tím také zajímavý a atraktivní potenciál pro inzerenty. Na filmových dílech domácí provenience všechny televize vydělávaly a ještě hodně vydělávat budou. Ony sami ovšem licenci potřebnou k vysílání získaly zdarma či za minimum. O Tv NOVA se víc ani nebudu rozepisovat, protože když si představím kolik filmů by se zaplatilo za 10 miliard prohraných v arbitráži …
V konečném důsledku je to však negativní informace nejen pro diváky (u nás i ve světě), ale také pro samotné televize. Mohli bychom s použitím mírného zjednodušení provozovatele televizí poučit, že zde platí přímá úměra: méně českých filmů - méně příjmů z reklamy.
Sněmovní politici by teď měli ve vší vážnosti vysvětlit, jak se vyrovnají s podezřením, že se jim právě ve vrcholící volební kampani nehodilo se silným a mocným televizím postavit a zákon, který si tak strašně nepřáli, prosadit. To podezření by mohlo např. znít: za neschválení zákona nabízíme pozitivní pohled naší televize na vaší politickou stranu. A to se jim mohlo hodit.
Miloš Navrátil, člen KO SOS Olomouc

Dodatek od administrátora - link na Britské listy
Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit
Martin Krafl: "Žádám, abyste nelhali", odpověď na titulní stránce

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Miloš Navrátil | Vydáno dne 31. 05. 2006 | 3572 přečtení | Počet komentářů: 16 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!