Okurka, politické spektrum vody, mým bicyklům s láskou, a V.K. taky, žralok opět útočí na Mácháči

Autor: Mgr. Tomáš Vlček <(at)>, Téma: Tomáš Vlček napsal, Vydáno dne: 21. 06. 2011

Předprázdninová reflexe z České Lípy, nikoliv o České Lípě.

   ZELENÁ, nikoliv modrá je voda ve S. No, možná i trochu hnědá, takže je jen štěstí, že svým zabarvením nevyjadřuje politickou preferenci.
   Letos je tomu třicet let, co tam na kole jezdím. Úctyhodná řádka, co model, to převod či několik navíc. Pionýr – opotřebován a vyhozen do sběru, Liberta - odcizena, Eska - totálně destruována mými snahami ji vylepšovat, Favorit I. - odcizen, Favorit II. - odcizen, Scott - věnován, NO SAINT- stále v činné službě.
   Džínovou bundu jsem měl, a džíny mám taky. Zajisté bych měl povícero párů, kdyby si prodejci, tak, jako i v jiných zemích, povšimli faktu, že krom štíhlých mladíků blížících se výškou dvěma metrům, jsou i tací, kteří už nejsou mladíci, mají sotva metr sedmdesát, a na břiše jim nehraje svalstvo v podobě pekáče buchet, to leda tak v žaludku.
   Mořského vlka ani čokoládový krém tu nenabízí, zato však spousty jiných, povýtce levicových pochoutek, jako jsou hranolky, utopenci či guláš. Naštěstí zcela prázdnou a falešnou minulostí jsou časy, kdy nebyla k dostání kofola. Nyní ji mají točenou, ba i v pet lahvích. Žraloci na Mácháči    Všechno, co jsem kdy potřeboval, jsem se naučil v S. Pochopil jsem zde pro život zcela nezbytné vztahy. Mezi větami, ba i větnými členy. Učebnicové příklady odchylek a zvláštností ve větné stavbě si pamatuji dodnes, tehdy je totiž autoři syntaktických a stylistických učebnic složitě vyhledávali, vizte: Srolovali koberec pana ředitele, který už byl starý a zvetšelý/. Poměr se dnes zcela obrátil, celé noviny se skládají z podobných odchylek, kloudnou větu abyste pohledali. V jednom okamžiku jsem měl dokonce i záchvěvy, v mladické pýše, že už tak trochu rozumím kmenům ve staročeské mluvnici, ba i staroslověnské. Samozřejmě, že jsem jen nečetl, ale poctivě si podtrhával. Jen díky tomu jsem mohl za pár let fascinovat technicky vzdělané kolegy z průmyslovky konstatováním, že i na zkomoleninu žlíce jazykověda pamatuje výstižným výrazem metateze likvid, což polovinu sboru definitivně přivedlo k přesvědčení, že kecám, a druhou, že: „tydle humanitní vědy jsou všechno buržoazní přežitek“. S jakým klidem a vyrovnanou blažeností se mi usíná, zahrnut horkým pískem, když vím, že, zejména v pohádkách častý obrat jít spat, je krásným dokladem rezidua supina.

   Co už taky psát o létě, když okurková sezóna začala už v květnu. A ještě na celé dva měsíce dopředu. Nejvýstižnější je myslím dlouhodobá meteorologická předpověď na prázdniny: budou vedra, bouřky, pak ochlazení.

P. S.: Ti, co vydrželi číst až sem, a nepodřezali si žíly nudou, popř. nevyběhli před panelák a nepokusili se oběsit vleže na kleči, si jistě povšimli, že žádný žralok na Mácháči zmíněn nebyl. Ale co, do titulku dobrý, už i v seriózním tisku (hle, oxymóron), se tak činí běžně.