Jiří Jiřímu

Autor: administrator <postmaster(at)stranaos.cz>, Téma: Informace k webu sos-OF, Vydáno dne: 09. 01. 2011

Ohlédnutí za společnými roky s Jiřím Dienstbierem. Článek Jiřího Sovy převzat z www.hdkhk.cz.

Vážený pana předsedo, milý příteli,

Děkuji za chvíle, které jsem s Tebou mohl strávit. Budu vzpomínat spíše na ty veselejší, které mám nesmazatelně zapsané v paměti.

Jsem rád, že jsem s Tebou, ministrem zahraničí, mohl čůrat do příkopu u silnice, když jsme se pozdě v noci vraceli s cest za voliči Občanského hnutí. Syn Petr má někde dozajista uložen Tvůj recept na guláš se švestkami, který si partě jednou na chalupě uvařil, dcera Kristýna má schovánu fotku, na které ji houpeš na houpačce.

Měl jsem tu šanci poznat Tě nejen jako politika, který občas překvapil své poradce, varující před přílišnou rozsáhlostí sdělení či přílišnou otevřeností, ale především jako osobnost, výborného kuchaře, veselého společníka, otevřeného člověka snažícího se splnit své sny.

Krásnou vzpomínku nejen mě zůstane beseda s občany v Lužci na Cidlinou, kdy toužíc se vytáhnout znalostí místní hospody a sálu, jsem nás cestou z WC uvedl na pódium, kde nás nikdo nečekal, neb předsednický stůl byl v sále pod ním. Po besedě, kterou jsme tímto kouskem začli, nás pan starosta pozval na večeři do salonku s celým zastupitelstvem. „Támhle ti na konci stolu jsou komunisti, ale oni tady moc nezlobí, tak jsem si je dovolil pozvat taky“ děl pan starosta. A pak se jedlo, pilo, povídalo, čas se v příjemné společnosti, daleko od Prahy a světových problémů zastavil…. Kdyby pan vládní řidič nás před půlnocí nepřipomenul, že zítra má JD na ministerstvu práci, snad tam sedíme dodnes.

Nebo si pamatuji velkou půtku na zasedání předsednictva OH, kdy ministr zdravotnictví Bojar prosadil, aby se na jednání nekouřilo. Tys to prohlásil za omezování lidských Tvých práv, on zase od kuřáků za zásah do svých. Nakonec pro dosažení kompromisu si ustoupil a seděl si místo v čele stolu ve výklenku místnosti u otevřeného okna, kdes mohl pouštět dým ven.

Když jsem Tě šel hujerovsky na směnu upozornit, že je čas na projev, vesele si mě představil Manfredu Wörnerovi, tehdejšímu tajemníkovi NATO, z rozhovoru s nímž jsem Tě vyrušil. Na jiném sněmu si mě dokonce pochválil veřejně za dobré moderování. Děkuji. Bylo mi ctí.

Často používám Tvou větu, když vysvětluji lidem, co je to politika a že bude taková, jakou si ji my všichni uděláme. „Je to jednání, je to ostatně i domlouvání se s manželkou, co bude k večeři.“

Jirka Sova