Letní noviny

Autor: Mgr. Tomáš Vlček <(at)>, Téma: Tomáš Vlček napsal, Vydáno dne: 19. 06. 2010

   Pražádné potěšení obvykle neskýtá jazyk politických komentátorů. Nakažen hantýrkou politiků nabízí mi kacířskou myšlenku, že stírá rozdíly mezi novinářem a politikem, až s Orwellem řečeno, není poznat, kdo je kdo.

   Zato sportovní komentátoři, to jsou jiní šíbři. Vybuzeni fotbalovým šampionátem, nabízí učiněný lingvistický hodokvas. Velkoryse pomíjím větší výskyt stylistických a syntaktických zaškobrtnutí, ostatně mám pocit, že tak činí i „opravčí četa“z korektorny .(Pouze otřepenou floskuli, klišé a vůbec fujtajbl spojení „přepisování dějin“, viz Novozélanďané přepsali remízou se Slováky své dějiny, bych jim, po jistých neblahých zkušenostech, nekompromisně zatrhl.)
   Pouhý letmý pohled na zadní stránky přináší takřka starozákonní podobenství: „Africká džungle a fotbal se řídí se řídí stejným zákonem . Zabij, nebo budeš zabit. Osudové se to stalo Slovákům- mohli být v nebi, jsou v pekle.Tragický osud potkal též Koreu, na niž střelec nelítostné Argentiny Higuaín použil kanón, rozstřílel ji a poté ještě ubil kladivem.
   Sérii velkolepých přirovnání a hyperbol přinesla mdlá premiéra Francie, vzrušující asi jako skříň na hydrant, což může přivodit pád zkostnatělé Bastily.
   Ani Španělé nezůstali ušetřeni, neb červený drak se rozplácl o bílou zeď , aby byl nakonec uštknut švýcarskou kobrou za zvuků kravských zvonců.
   Nejeden začínající básník by vzdal svou kariéru, kdyby si přečetl , že opar nudy nedokázala rozetnout ani sloní perla. Riskantnost svého kroku si však autor uvědomil a pro jistotu převedl sdělení z básnického jazyka do prózy: Didier Drogba zklamal. Již podlomené sebevědomí křehkého poety však musí zcela dorazit mnohovrstevnatá metafora prudké střely trajektorie šajtle.
   Čeština byla obohacena o nové slovo, totiž vuvuzelu, a tato trubka se stala fenoménem, ke kterému se postupně vyjadřují prakticky všichni, včetně odborníků na viry, ušní onemocnění či jazykovědců. Vášnivý spor, zda název znamená v jazyce zulu vyluzovat zvuk, nebo jde o slangový výraz pro sprchu, nebude asi brzy vyřešen.
   Netrvalo dlouho, a vuvuzele byl věnován úvodník!seriózních novin. Až se na první stránku přesunou kruhy v obilí a žralok o velikosti pohublé štiky na jadranském pobřeží se stane světovou senzací, bude zcela zřejmé, že léto opanovalo sedmou velmoc.

P.S.: Kdyby našel nějaký šéfredaktor odvahu, a nařídil politickým žurnalistům psát sportovní zpravodajství, a „sporťákům“ nechal politiku, to by byly noviny, to bylo počteníčko. Aspoň na jeden letní den.