O třech přátelích, složitosti jednoduchých řešení a angreštu

Autor: Mgr. Tomáš Vlček <(at)>, Téma: Tomáš Vlček napsal, Vydáno dne: 02. 06. 2010

Malá učitelská úvaha.

     Potkal jsem po delší době přítele A., který mě hned druhou větou zaskočil. Ostrý, ba sarkastický kritik všeho establishmentu pochválil ministryni školství. Pravda, bývalou, dokonce tak dlouho, že už jsem sotva vyškrábl z paměti, že tento post kdy zastávala. „Jak to? Proč?“ –„ Protože byla úplně neschopná. Ale měla jednu výhodu, taky byla líná a nedělala nic. V klidu jsem si četl, studoval odbornou literaturu, dělal výpisky a připravoval se do hodin, a nemusel jsem psát bláboly o tom, jak to dělám.“ Narážel tím na školskou reformu, o níž má většina kantorstva mínění, že se minula účinkem, neb to, co má přinést, již léta znají a činí, zatímco tu malou část, neoplývající ani chutí, ani talentem, k lepším výkonům nepřivede.
     Příteli B., vždy dohladka oholenému, jsem se svěřil s letitým problémem, totiž urputnou vyrážkou po každém holení. „Co na ten angrešt, jak pojmenoval lidově mou strast, používáš? “ zeptal se stručně a věcně. –„No, teď, vodu po holení, předtím jsem zkusil balzámy, mám jich plnou poličku. A mám pocit, že je to horší a horší.“
„ Nepoužívej nic, opláchni se studenou vodou.“-„ Fakt nic?“-„ Jo!“ Pomohlo to okamžitě.
     Přítel C. svěřil mi po telefonu zajímavou příhodou. Po letech bádání a medicínské praxe získal prestižní místo na německé klinice. Syna, znalého němčiny, bez problému přijali na nižší stupeň gymnázia. Krátce po nástupu syn onemocněl, jak diagnostikoval zkušeně C., banální virózou. Zahnal mladíka do postele, zanechav mu na stole medikamenty, a spokojeně odešel do práce. Krátce po osmé se do jeho kanceláře dostavil strážník, a jasně naznačil, že povinná školní docházka je od toho povinná, aby se dodržovala, a zejména řádně omlouvala. Nejpozději do začátku vyučování.Ta rychlost a účinek jí zesílený mě fascinoval.
     A ejhle! Hned jsem si vzpomněl, kterak u nás pedagogové potupně vymáhají omluvenky, ačkoliv škola by měla připravovat na život, kde zaměstnavatele vskutku nezajímají ani rodinné důvody, ani zameškané spoje, natožpak smutná událost v podobě pohřbu šesté babičky v řadě. „ Nulová varianta angrešt“ tady už neobstojí a tohle by naše školství, a vlastně celá společnost, potřebovala jako sůl.
     Někdy je vskutku možná nejlepší nedělat nic, některá jednoduchá řešení mnohdy selhávají, a z některých, a jejich samozvaných věrozvěstů zvláště , jde vyloženě strach. Tam, kde by bylo možno je uplatnit, se u nás volí bohužel řešení z nejkomplikovanějších. Udělat si však chvíli času na opravdové přátele je dobré vždycky.