O významu slov

Autor: Mgr. Tomáš Vlček <(at)>, Téma: Tomáš Vlček napsal, Vydáno dne: 18. 05. 2010

Pod stromeček mi nadělil Ježíšek Slovník nespisovné češtiny.(Obtloustlý manažer od černé limonády k nám nechodí, ostatně nic nedává, ale jen prodává). Tahle zvláštní složka – argoty, profesionální slangy obecná mluva vůbec mě vždycky nějakým způsobem fascinovala.Mimo jiné i proto, že poukazuje na obrovský rozdíl mezi řečí psanou a mluvenou …jako kdyby šlo o dva různé jazyky.

   Můj rituál začíná tím, že nejprve ke knize přivoním, každý druh papíru voní jinak, a tu bohatost mám rád. Pak lačně otevřu libovolnou stránku . Písmeno I, heslo íčko. A vida,hned tři významy. Ital, informační centrum, policejní informátor. Vybaví se mi ještě dva. Infarkt, přičemž mě napadá, jak by to bylo skvělé, kdyby slovo pozbylo obsahu , a od úvah o svém ne zrovna vzorovém životním stylu raději utíkám k jinému íčku, vlastně- Íčkovi. Chápu autory , že na těch pár let, než se na smutnou aféru s odposlechy bývalého ministra vnitra zapomene, nemá smysl heslo zařazovat. Pro jistotu kontroluji písmeno T, heslo téčko.Významů hned sedm, bývalý ministr financí je však též spravedlivě pomlčen.
   Při podrobnějším prolistování nacházím všemožné slangy z různých povolání, ale ani jeden zástupce, ani jedno slovo , které jsem zachytil v časech studentských pod pódiem, u verštatu či u troku, zkrátka ve sklárně, zlověstně nezařazeno . (Pěvně věřím, že už se jazykovědci nechystají na přesun do slovníku se slovy historickými a nenávratně zastaralými).
   Už dlouho mi vrtá hlavou slovo boubelka. Autoři tvrdí, že jde o eufemismus, tedy jemnější označení obézní dívky.No nevím. To slovo je mi podezřelé už jen tím, že jsem jej nikdy neslyšel …. neznám muže, který by jej kdy vyslovil, ledaže by mu na čele svítilo PABLB. Neznám ale ani ženu která by jej kdy použila, natožpak tváří v tvář. Pokud by se tak ale stalo, troufám si přeložit jako: Vyzývám tě na souboj na život a na smrt, zmije jedovatá!!!
   Používá se tedy jen zprostředkovaně, o někom, respektive o některé. Je- li doprovázeno fotkou, pak jde také o záhadu, obvykle jí bývá označována žena zcela normálních proporcí, v nejhorším případě pak štíhlá….a to už nechápu vůbec.
   Mimochodem, ten slovník je výtečný, jenom čeština je tak bohatá a vyvíjí se tak rychle, že je prostě nemožné ji v čase T(-éčko) zachytil v úplnosti a svázat do příručky. A to je moc dobře.