Je nám třeba dalších zdrojů energie?

Autor: Ing. Petr Hlávka <hlavka(at)stranaos.cz>, Téma: Petr Hlávka napsal, Zdroj: Rokycanské Listy, Vydáno dne: 20. 12. 2009

V Kodani se nepodařilo najít závazný smluvní závazek ke snížení vypouštění skleníkových plynů a tím i k zastavení oteplování planety. Není se však čemu divit, k zastavení nereálných představ převážné většiny „bohatší“ civilizace o růstu „růstu“ by bylo třeba více času, kterého se však nedostává. Je otázkou, do jaké míry jsou požadavky na stavby například megalomanských fosilních zdrojů energie důsledkem slepé víry nebo cestou k velkým kšeftům.

Vědecky zpracovaná prognóza se liší podle počtu vstupních dat a jako nejpravděpodobnější předpovídá pokles, jen v jednom případě stagnaci spotřeby el. energie.



Naši zeměkouli nelze vysávat do nekonečna. Na rozdíl od požadavků lobbyistů, abychom byli exportéry elektrické energie a proto potřebujeme jaderné elektrárny a zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem, si myslím, že bychom měli rychle pracovat na přeměně naší země z energetického exportéra na technologicky vyspělou zemi s nízkými nároky na spotřebu elektrické energie.

Jedním z podkladů může být prognóza spotřeby el. energie, která bere v úvahu jak zvyšující se množství elektrických zařízení, tak používání úspornějších elektrických zařízení a jejímž základem je časová řada sestavená z údajů o týdenní spotřebě v předcházejících letech. Prognózu vypracoval RNDr. Libor Žák, Ph.D. z VUT Brno s použitím moderní fuzzy logiky a testoval ji porovnáním s kontrolními daty (Automatizace č.11/2009, str. 626). Jak dodává, z výsledků porovnání je zřejmá úspěšnost předpovědi v případě, že vývoj trendu není ovlivněn neočekávaným jevem (poslední data jsou z dubna 2009 - je již zohledněn pokles spotřeby el.energie v souvislosti s krizí).

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.