Důvody zapojení do krajské politiky

Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>, Téma: František Nerad napsal, Zdroj: Text Františka Nerada, Vydáno dne: 22. 07. 2008

O krajích a jejich smyslu, o volebním zákoně, o nezávislých osobnostech a také o Plzeňském kraji.

     Minule jsem zde napsal článek o důvodech vstupování do politiky v komunální úrovni. Napsal jsem, že „Do politiky vstupují lidé z různých důvodů.“ Když jednou do politiky nahlédnete, zjistíte, že to je propojený systém uplatňování moci, vlivu, ale i pomoci či svépomoci. Záleží na jednom každém člověku, co si z toho vybere. Bylo tady kdysi takové komplexní propojení politiky a státu, protože to bylo v Ústavě a jinak to být nesmělo. Takže pro připomenutí - politická hierarchie byla - ÚV (ústřední výbor) – KV (krajský výbor) – OV (okresní výbor) – MV (místní výbor) – UV, případně ZV, DV nebo CÚV (uliční výbor, případně závodní výbor, dílenský výbor nebo celoútvarový výbor). Po této linii tekly příkazy a plnila se strategie Strany. Do těchto úrovní Strana nařídila volby, vytvořila jednu kandidátku na každou úroveň a 99,9 % hlasů byly tyto jediné kandidátky zvoleny. Jako krycí název pro „volební“ manévry této jedné politické strany v řízení státu byla zorganizována tzv. Národní fronta.
     V současné době to tak může být, ale také nemusí. Dokonce je možné říci, že by se lidé měli snažit o to, aby to tak nebylo. Těch ÚV máme dnes několik a všechny by chtěly vést společnost. Těch KV máme 14 a některá strana nemusí být celostátně u moci nikdy, přesto může vytvořit kandidátku jen na Krajské úrovni. Okresní výbory už nejsou. Máme obce a města, ve kterých nemá některá strana vůbec nikoho. Na obcích a městech mohou kandidovat i na politických stranách nezávislé osobnosti vytvořením vlastních kandidátek. Napsal jsem však nadpis o důvodech zapojení do krajské politiky, takže se vrátím k tomuto tématu. Kraje existují od roku 2000, kdy byly na základě Ústavy z roku 1992 zřízeny po dlouhých tahanicích mezi ČSSD a ODS zákonem 129/2000 Sb. V té době jsem pracoval na ministerstvu vnitra na odboru pro reformu veřejné správy a dost často jsem slyšel názor, že jsme v tomto státě jako šašci, kteří nejprve kraje zruší a pak znovu zřizují. Že to je zbytečné vyhazování peněz. Od mnoha politiků, z ODS speciálně, jsem v té době slyšel názor, že to způsobí zbytečný nárůst úředníků a Kraje jsou zbytečné. Pracoval jsem na úseku zřizování sídel Krajů a projektovali jsme budovy na maximálně 200 lidí. Každý ví, že ODS vyhrála ve většině Krajů volby a měla a má vlastně možnost dokázat, jak efektivně řídit tuto úroveň, leč nestalo se tak a opak je pravdou. Většina Krajských budov je dnes malá a přistavuje se a rozšiřuje. Po pouhých osmi létech vzala slova mnohdy ještě současných politiků za své a ukazuje se, že když je možnost uchopit moc, tak se řádně využívá.
     V tomto roce budou již třetí krajské volby a politické strany se budou ucházet o místa v krajských zastupitelstvech. Do krajských voleb nemohou kandidovat nezávislé osobnosti na nestranické kandidátce. Mohou sem kandidovat pouze na kandidátce oficiální politické strany. Není to persekuce, protože shánět podpisy na petici do krajských voleb by bylo poněkud bláznivé, protože na krajské úrovni nezastupuje nezávislý kandidát jen sebe a nebo jen nějakou obec, ale všechny obce v Kraji. Někdo by přece jenom měl mít za kandidáty nějakou odpovědnost. Je pravda, že za současné doby to tak nevypadá a někteří lidé kandidují do krajského zastupitelstva především kvůli pomoci své vlastní obci a na těch ostatních už tolik nezáleží, nicméně cílem zákona o Krajích bylo koordinovat některé činnosti v obcích z úrovně Kraje tak, aby nevznikaly neefektivně v každé obci školy, nemocnice, silniční obchvaty, spalovny odpadů, skládky atd. Mohlo by to přinést komplikace, neefektivní nakládání s financemi.
     O co vlastně strany na krajské úrovni soutěží? O silnice, o školy, o kulturní památky, o dotace z úrovně Kraje, o územní plány velkého územního celku, o směrování širších vztahů mezi obcemi a jako bonus i přímou zákonodárnou iniciativu, kterou krajská zastupitelstva mají. V tomto roce už potřetí budeme volit do krajských zastupitelstev své zástupce. Poprvé se volilo, jak již bylo řečeno, v roce 2000.
     Již dvě volební období řídí Plzeňský kraj ODS. Uvážíme-li, že nyní řídí ODS vládu v Praze, Kraj v Plzni ( ve 12 dalších Krajích), Magistrát v Plzni (a v mnoha dalších velkých městech), je ten řetězec poměrně dost podobný tomu předlistopadovému. Jen dílenské výbory a celoútvarové výbory a uliční výbory ještě naštěstí neexistují. Jenže není to podobné principiálně, je to podobné díky volebním výsledkům, které vytvořili voliči za plentami ve volebních místnostech. Je to vůle těch, kteří šli volit. Protože si většina voličů myslí, že malé strany musejí vždy prohrát, vsázejí jen na tzv. favority a málokdy na ty menší. Výsledky jsou tedy takové, jaké jsou a voliči nadávají a nadávají a jen málokdy, řekl bych že spíše vůbec, najdou odvahu to změnit. I taková je politika. Ale „nepokusit se, může být osudné“, říkal John Lennon. Tak bude v letošním roce opět několik kandidátních listin malých, silných, obskurních, kamenných i bezvýznamných stran. Volby budou 17. a 18. října. Chceme aby mezi nimi byla i Strana pro otevřenou společnost, která na Plzeňsku kandidovala do všech krajských voleb. V prvních volbách měla 1,66 %, ve druhých 2,6 % a tak očekáváme letos opět zlepšení. Je fakt, že k získání mandátu potřebuje každá Strana 5 %. Je fakt, že by bylo lepší, kdyby se malé politické strany domluvily a postavily jednu společnou kandidátku, jako jsme to udělali před dvěma léty v Plzni v Plzeňské alianci. Jenže nepodařilo se spojit například Zelené, Unii svobody, Sdružení nezávislých kandidátů a další malé strany. Nebyla vůle. Zelení si myslí, že když mají šest poslanců v Parlamentě, že budou automaticky i v Kraji, SNK, i když to s nimi jde každý rok od desíti v pěti, si stále myslí, že znovu uchvátí lidi na stejné zaklínací slovo „nezávislost“. Unie svobody, i když v agonii, přece jen ještě existuje. Strana pro otevřenou společnost zahájila integrační proces s Cestou změny a tak se budeme stále pokoušet o integraci na úrovni Kraje. Máme výhodu oproti SNK, že nehledáme straníky, hledáme lidi, kteří chtějí jít do politiky, protože chtějí něco změnit jak ve svém okolí v obci, tak i na větší ploše Kraje.
     Strana pro otevřenou společnost bude mít v těchto volbách v regionu dvě želízka v ohni. Jednak chceme postavit kandidátku do krajského zastupitelstva a jednak za nás kandiduje přímo v Plzni do senátu MUDr. Richard Sequens. Uvidíme co se stane. Dáváme lidem šanci najít odvahu a přerušit někde kontinuální mocenský řetěz ODS, kteří mají 13 ze 14 hejtmanů v ČR. Uvidíme, jak to dopadne v říjnu.

Ing. František Nerad – člen VV SOS, předseda KO SOS v PK

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.