Brainstorming nebo brainwashing?

Autor: RNDr. Pavel Nováček <nov(at)aix.upol.cz>, Téma: Pavel Nováček napsal, Vydáno dne: 29. 05. 2006

Letošní předvolební kampaň je za posledních 16 let pravděpodobně nejagresivnější. Mají na tom největší zásluhu svorně ČSSD a ODS.

   Letošní předvolební kampaň je za posledních 16 let pravděpodobně nejagresivnější. Mají na tom největší zásluhu svorně ČSSD a ODS. Oficiálně každá vydají na kampaň kolem jednoho sta miliónů korun. Tomu ale nevěří ani ony samy, ani nikdo soudný, kdo vidí, čím a jak polepily republiku.
   Volby dnes nejsou „bouřením mozků“ (brainstorming), kde by soutěžily vize, ideje a cesty jejich prosazování. Jsou „vymýváním mozků“ (brainwashing), kterému se decentněji (ODS) či hruběji (ČSSD) věnují reklamní agentury najaté těmito stranami. 2. a 3. června tedy budeme hodnotit „technické provedení a umělecký dojem“ reklamních agentur. Ty sice zůstanou víceméně v anonymitě, zaplaceno však dostanou jistě slušně.
   Smiřme se tedy s tím, že o vizích, idejích a cestách jejich prosazování se toho letos v předvolebním zápolení moc nedozvíme a v tomto prakticky všechny strany, reálně se ucházející o vstup do Poslanecké sněmovny, selhaly.
   Dalším posláním politické strany je získávat a/nebo vychovávat politické osobnosti. I zde sledujeme téměř naprosté selhání. A sice proto, že místo nových, zajímavých a tvůrčích osobností s úžasem sledujeme na předních místech kandidátek téměř stoprocentní „recyklaci kádrů“. Kéž by stejně dokonale naše hospodářství dokázalo recyklovat druhotné suroviny.
   Logickým důsledkem „vymývání mozků“ je pak „odliv mozků“ (braindrain), kdy lidé charakterově a odborně na úrovni si řeknou, že toto nemají zapotřebí a tak velké oběti, jako je aktivní účast v reálném politickém životě, opravdu nemají zapotřebí. Důsledkem je bohužel to, že jen uvolňují cestu „technologům moci“, kteří budou vždy připraveni, obrazně řečeno, přijmout funkci v jakémkoliv ústředním výboru a co nejvíce z toho pro sebe a svůj klan vytěžit.
   Týden před volbami se s touto tristní situací už moc dělat nedá. Možná se dočkáme ještě nějakých populistických výkřiků typu „desetitisíce za porod dítěte“ či „miliardu z našich daní na zkorumpovaný vrcholový fotbal“. Chléb a hry, to znali už Římané, ale k lepším zítřkům to nevedlo. Kouzlem nechtěného situaci pěkně vystihla programová nabídka prvního programu České televize minulou sobotu. Ve dvanáct hodin jsme si mohli užít „Volby 2006“ (volební spoty politických stran) a hned poté následoval francouzský film „Prohnilí proti prohnilým“.
   Tak si přejme a svým hlasem se přičiňme aspoň o dílčí potěšení a drobná vítězství. Například o to, že se Nová unie svobody se svou mimořádně vlezlou a hloupou kampaní nedostane ani přes jedno procento, že komunisté nepřesáhnou dvacet procent a že snad Zelení dostanou šanci učit se být konstruktivní a demokratickou parlamentní alternativou.
   Nemohu samozřejmě mluvit za celou SOS, ale myslím, že za čtyři roky se o tuto šanci bude po dvanácti letech získávání zkušeností v komunální a regionální politice ucházet také Strana pro otevřenou společnost. Protože, podle ekologického pravidla, rozmanitost je předpokladem vývoje.

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.